Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

  Afyonkarahisar Adalet Mesleki Eğitim Merkezi Hizmete Alındı
  28.12.2021

       Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle ceza infaz kurumlarında oluşturulan, aralarında Afyonkarahisar Adalet Mesleki Eğitim Merkezi'nin de bulunduğu, 19 Adalet Mesleki Eğitim Merkezi törenle eğitime açıldı.

       İzmir'de Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki törene katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülke genelindeki merkezlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. Törende konuşan Bakan Gül, geçen yıl Sincan'da hizmete alınan merkezle birlikte toplam 19 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinde eğitimin başladığını belirterek, temel amaçlarının cezaların infazı sonrasında da bireylerin topluma katkı sağlaması olduğunu söyledi. Ceza infaz kurumlarında okuryazarlığın artırılması için yürütülen seferberliğin sürdüğünü vurgulayan Gül, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve kurumlarında özveriyle çalışan personele gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

  Bakan Gül, şöyle konuştu:
       "Hangi cezayı verirseniz verin, bu ceza bir gün infaz edilip, o kişi ceza infaz kurumundan çıkıp aileye, topluma, sosyal hayata karışacaktır. O kişinin bir daha o suçu tekrar etmemesi, topluma faydalı birey olması için bu çalışmalarımızı yapıyoruz. İnfazın asıl amacı da budur. Bu kişi topluma adapte olabilecek mi, toplumla bütünleşebilecek mi? Tüm çalışmalarımızı bu çerçevede ortaya koyuyoruz. Yoksa 'Ceza infaz kurumunun kapısından çıktı, ne halin varsa gör.' Bu anlayışın ülkemize, toplumumuza hiçbir katkısı olmamaktadır."

       Bu yöndeki çabaların meyvelerini vermeye başladığını, hükümlülerin infaz kurumundan bir altın bilezik takarak çıkma ve onlarca meslek sahibi olma imkanına kavuştuğunu aktaran Bakan Gül, Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda geçen yıl 10 bin zeytin ağacı dikildiğini, 28 bin ağaçtan sofralık zeytin ve zeytinyağı üretildiğini, 100 bin zeytin ağacı dikme hedefinin bulunduğunu aktardı.
  İnfaz kurumlarında okul sıralarından süt ürünlerine, mobilyadan sanayi ürünlerine varıncaya kadar geniş bir alanda çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesiyle eğitim verildiğini belirten Gül, bu eğitimler sayesinde tahliye sonrası istihdama da önemli katkı sunduklarını ifade etti.

       Bakan Gül, ceza infaz kurumlarında meslek edindirme anlamında iş yurtlarının önemli bir milat olduğunu, bu sürecin Adalet Mesleki Eğitim Merkezleri’yle zirveye taşınacağına inandığını kaydetti.

  KOVİD-19 SÜRECİNDE MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

       Programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitimi güçlendirmek için birçok adım attığını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: konuştu:

       "Bugün mesleki eğitimde şikayet edilen konuların çoğu o dönemin mirasıdır. 'Aradığım elemanı bulamıyorum, gelen eleman istenilen yeterlilikte değildir.' söylemi, retoriği tamamen eğitim sistemine yapılan dış müdahalenin iş gücü piyasasına ilettiği çok ciddi bir maliyettir. Allah'a şükür Milli Eğitim Bakanlığı hem imam hatiplerde hem mesleki eğitimde bu travmaların üstesinden geldi. Hem imam hatipler toparlandı hem de mesleki eğitim Türkiye'de geleceğin umudu olmaya başladı."

  12 EĞİTİM MERKEZİ DAHA AÇILACAK

       Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, mevcut Adalet Mesleki Eğitim Merkezleri’nde 335 hükümlünün eğitim almayı sürdürdüğünü söyledi. Salgın nedeniyle izinli hükümlülerin kurumlarına dönmesiyle bu sayının binlerle ifade edileceğini belirten Alkaç, 12 merkez için de çalışmanın sürdüğünü dile getirdi. Konuşmalar sonrası, mesleki eğitim merkezlerinin bulunduğu bölgelere yapılan çevrim içi bağlantıyla açılış töreni gerçekleştirildi.

       Video konferans sistemiyle Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan da bağlanılan açılış törenine, Sayın Vali yardımcısı Mehmet BOZTEPE, Sayın Belediye Başkanı Mehmet ZEYBEK, Sayın Cumhuriyet Başsavcısı Fatih KARABACAK , Sayın Adalet Komisyon Başkanı Fatih Serdar KÖKEN , Sayın İdare Mahkemesi Başkanı Yasin AYNA, Sayın Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mehmet KARATAŞ , Sayın Baro Başkanı Turgay ŞAHİN, Sayın  İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN ve Sayın  Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Müdürü Mehmet OLCAR katılmışlardır.

       

  Adres

  Esentepe Mh. Adnan Menderes Bulvarı No:52/1 PK.03100 Merkez/Afyonkarahisar

  Telefon

  0272 2163820 - 0506 600 62 03

  0272 2163822

  E-Posta

  afyon.acikisaretadalet.gov.tr